„Administrator danych osobowych informuje, że wszystkie dane osobowe na stronie internetowej Rzymskokatolickiej Parafii św. Mikołaja w Ligocie Prószkowskiej umieszczone zostały za zgodą osób, których dane dotyczą lub umieszczone są na podstawie prawa”.

 

Rzymskokatolicka Parafia p.w. św. Mikołaja w Ligocie Prószkowskiej

tel. 77 4643087;   www.parafia.ligotaproszkowska.pl

Nr konta parafialnego: 68 1240 1633 1111 0010 2903 1433

           25 lipca – 1 sierpnia  

           1 – 8 sierpnia 2021 r.

 

PORZĄDEK  NABOŻEŃSTW 25.07 – 1.08.2021

 

NIEDZIELA, 25 lipca – XVII NIEDZIELA ZWYKŁA 

  8.00

-

Do Miłosierdzia Bożego o wieczne zbawienie za + siostrę Marię, ++ rodziców Barbarę i Konrada, ++ teściów ,++ dwóch braci i ++ z pokrewieństwa.

10.00

-

Do Bożego Miłosierdzia z podziękowaniem za otrzymane łaski z prośbą o dalsze Boże błogosławieństwo, dary Ducha Świętego i zdrowie z okazji 60 urodzin w intencji Herberta.

11.15

-

Do Bożej Opatrzności z podziękowaniem za otrzymane łaski z prośbą o dalsze Boże błogosławieństwo, zdrowie i dary Ducha Świętego w intencji nowożeńców Marteny i Marka i za całe rodziny.

15.00

-

Nabożeństwo i błogosławieństwo kierowców i ich pojazdów ku czci św. Krzysztofa.

PONIEDZIAŁEK, 26 lipca Uroczystość Św. Anny, Matki NMP, Patronki Diec. Opolskiej

7.00

-

Do Boskiej Opatrzności, MBNP i przez wstawiennictwo patronki św. Anny o błogosławieństwo Boże i zdrowie za wszystkie Anny z naszej parafii i ich rodziny oraz za wszystkie ++ Anny i za całą parafię.

18.00

-

Do Bożego Miłosierdzia za + Dominika Honczia w 30 dzień po śmierci.

WTOREK, 27 lipca – św. Joachima, ojca NMP

7.00

-

Do Bożego Miłosierdzia za + męża i ojca  Karola, + rodziców z obu stron, siostry, szwagrów i ++  z pokrewieństwa i dusze w czyśćcu cierpiące.

ŚRODA, 28 lipca

7.00

-

Do Bożego Miłosierdzia za + rodziców, + męża i ++ z tych rodzin.

CZWARTEK, 29 lipca – św. Marty

7.00

-

Za + rodziców Józefa i Łucję , Martę i Jana, brata Gerharda i ++ z pokrewieństwa.

PIĄTEK, 30 lipca

7.00

-

Do Miłosierdzia Bożego za + męża Sebastiana Klosa, + rodziców, teściów i ++ z pokrewieństwa Zielosko i Klosa oraz za + Dominika.

15.00

-

Koronka do Bożego Miłosierdzia

SOBOTA, 31 lipca – św. Ignacego z Loyoli

7.00

-

Za +Pawła i Gertrudę, za +syna Jerzego i ++ z rodzin i + pokrewieństwo z obu stron.

13.00

-

Chrzest: Kamil Dariusz Giza

18.00

-

Msza Św. niedzielna: Do Bożego Miłosierdzia za + Łukasza Wieczorek w 30 dzień po śmierci.

NIEDZIELA, 1 sierpnia – XVIII NIEDZIELA ZWYKŁA  

  8.00

-

Do Bożego Miłosierdzia i Anioła Stróża z podziękowaniem za odebrane łaski z prośbą o dalszą opiekę Bożą, zdrowie i  dary Ducha Świętego w intencji pewnej rodziny i za + rodziców i teściową.

10.00

-

Do Bożego Miłosierdzia i do św. Judy Tadeusza, św. Antoniego, św. Rity z prośbą o zdrowie i dalszą opiekę Bożą w intencji pewnych rodzin.

11.15

-

Msza św. dziękczynna: Do Bożego Miłosierdzia, MBNP i św. Franciszka w intencji naszych Sióstr: s. Jolanty, s. Placidii, s. Tauriny,  s. Serafiny o potrzebne Boże błogosławieństwo, dary Ducha Świętego i zdrowie oraz o nowe powołania.

 

·      Okazja do spowiedzi św. w kościele w konfesjonale przed Mszą św.

·      Dzisiaj o godz. 15.00  odbędzie się nabożeństwo i błogosławieństwo kierowców i ich pojazdów ku czci św. Krzysztofa. Ofiary składane z tej okazji są na wsparcie misjonarzy z naszej diecezji oraz na cele parafialne.

·      Serdecznie wszystkich zapraszam za tydzień na Mszę Św. dziękczynną o
g. 11.15. w intencji Naszych Sióstr. Dziękujemy Bożej Opatrzności za Nasze Siostry i za wszystkie siostry które były w Domu Zakonnym w Ligocie.

·      Kolekta dzisiejsza  i za tydzień na potrzeby naszej parafii. Dzisiaj także zbiórka do puszki  dla poszkodowanych przez powódź w Polsce i Europie.

·      Kancelaria parafialna: od poniedziałku do piątku zaraz po Mszy św. (77 4643087)

 

·       Parafialna Rada Duszpasterska, z poparciem ks. Proboszcza przekazała s. Bonicie list, prośbę o zmianę decyzji dotyczącą zamknięcia Domu Zakonnego w Ligocie Prószkowskiej. Poniżej teść listu oraz odpowiedź siostry Bonity.

 

S.M. Bonita Miozga, Prowincja Polska Zgromadzenia Sióstr Pielęgniarek

Trzeciego Zakonu Regularnego św. Franciszka, Ołdychowice Kłodzkie

Pragniemy wyrazić smutek i ubolewanie nad decyzją zniesienia Domu Zakonnego w Ligocie Prószkowskiej.
Siostry zakonne na przestrzeni wielu lat oddawały serce w wykonywaniu wszystkich swoich czynności na rzecz naszej Parafii. Jako parafianie nie jesteśmy w stanie zaakceptować zamknięcia Klasztoru. Staramy się uszanować i zrozumieć zaistniałą sytuację ale prosimy aby Siostra, czytając nasze słowa skłoniła się do ponownego rozpatrzenia podjętej decyzji.
Od pokoleń nasze Siostry pełniły obowiązki z pełnym zaangażowaniem
i pasją.  Zawsze pełne pokory, wypełniające swoją posługę, jak wiemy nie łatwą. Chętne do niesienia pomocy o każdej porze a przy tym pełne życzliwości i zrozumienia dla parafian.
Nieocenionym wsparciem jest ich posługa na rzecz kościoła i wspólnoty parafialnej, poczynając od prostych rzeczy organizacyjnych przy Mszach świętych i nabożeństwach oraz dbanie o służbę liturgiczną od najmniejszych detali dnia codziennego po pomoc Księdzu Proboszczowi i całej parafii przy uroczystościach, świętach, ślubach, pogrzebach i wydarzeniach parafialnych.
Co najistotniejsze, Siostry są naszą rodziną. Niosą ze sobą wartości religijne, których uczyliśmy się od najmłodszych pokoleń.
Bardzo prosimy, aby ta decyzja została raz jeszcze przemyślana. Nie wyobrażamy sobie rozstania z naszymi Siostrami. Ich brak w naszej parafii, spowoduje, że każdy z nas utraci cząstkę samego siebie jako parafianin.
Prosimy o pozytywne rozpatrzenie naszej prośby. Jednocześnie wnosimy
o znalezienie innego rozwiązana a nie podejmowanie drastycznych
i nieodwracalnych kroków, które w konsekwencji przyczynią się w znacznym stopniu do zubożenia duchowego społeczności parafialnej.
    W IMIENIU CAŁEJ PARAFII PARAFIALNA RADA DUSZPASTERSKA

 

Siostra Bonita w odpowiedzi napisała:

      

Przewielebny Księże Proboszczu, Droga Rado Parafialna, Kochani Parafianie
Bardzo dziękuję za list przepełniony żalem z powodu naszej decyzji zniesienia Domu Zakonnego w Ligocie Prószkowskiej. W pełni ten smutek i ubolewanie Wasze rozumiemy.
Tak jak pisałam do Ks. Proboszcza i wszystkich Parafian decyzja nasza podyktowana jest starzeniem się Sióstr i koniecznością zapewnienia im godziwej starości we wspólnocie siostrzanej - zakonnej, do której przynależą w pierwszej kolejności.
Już od wielu lat ta myśl zamknięcia placówki w Ligocie nam jako zarządowi prowincjalnemu towarzyszyła. Jak długo można było, placówka ta była utrzymywana i Siostry w niej pozostawały.
Przyszedł czas kiedy Siostry już same potrzebują pomocy, choć żal pozostawienia tego miejsca jest i będzie obecnych w Ich i Waszych sercach, to zapewniamy, że jest on obecny także w naszych sercach. Zawsze człowiekowi daje więcej radości to, że może coś otworzyć, budować, robić, niż to, że musi zamykać jakieś dzieło, z czegoś rezygnować.
Taka jest kolej życia: rodzimy się, żyjemy, udzielamy się, jesteśmy aktywni i w pełni sił. Ale przychodzi czas, kiedy sił jest już mniej, coraz mniej, aż w końcu trzeba wszystko zostawić i przejść na drugą stronę - do Domu Ojca.
Tak też jest z placówkami naszymi; powstają, działają, aż w końcu przychodzi czas kiedy trzeba odpuścić, zamknąć i odejść.
Pamięć o Siostrach niech będzie w Waszych sercach i niech będzie inspiracją do jeszcze większego zaangażowania się w sprawy Kościoła i Parafii.
Kościół to Wy, Wszyscy Parafianie, od najmłodszego do najstarszego.
Niech Bóg błogosławi i darzy potrzebnymi łaskami na każdy dzień życia wiarą.

S. M. Bonita Miozga

*******

 

 

 

PORZĄDEK  NABOŻEŃSTW 1.08 – 8.08.2021

 

 

NIEDZIELA, 1 sierpnia – XVIII NIEDZIELA ZWYKŁA  

  8.00

-

Do Bożego Miłosierdzia i Anioła Stróża z podziękowaniem za odebrane łaski z prośbą o dalszą opiekę Bożą, zdrowie i  dary Ducha Świętego w intencji pewnej rodziny i za + rodziców i teściową.

10.00

-

Do Bożego Miłosierdzia i do św. Judy Tadeusza, św. Antoniego, św. Rity z prośbą o zdrowie i dalszą opiekę Bożą w intencji pewnych rodzin.

11.15

-

Msza św. dziękczynna: Do Bożego Miłosierdzia, MBNP i św. Franciszka w intencji naszych Sióstr: s. Jolanty, s. Placidii, s. Tauriny,  s. Serafiny o potrzebne Boże błogosławieństwo, dary Ducha Świętego i zdrowie oraz o nowe powołania.

PONIEDZIAŁEK,  2 sierpnia - NMP Anielskiej z Porcjunkuli

7.00

-

Do Bożej Opatrzności MBNP i Anioła Stróża z okazji urodzin w pewnej intencji.

WTOREK,  3 sierpnia

7.00

-

Za + rodziców i ++ z pokrewieństwa.

ŚRODA, 4 sierpnia - św. Jana Marii Vianneya, prezbitera;

7.00

-

Za + męża i ojca Alfreda, + rodziców z obu stron i ++ z rodziny i dusze w czyśćcu cierpiące.

12.00

-

Ślub: Franciszek i Iwona

CZWARTEK, 5 sierpnia - I czwartek miesiąca 

6.30

-

Adoracja Najświętszego Sakramentu, modlitwa różańcowa i spowiedź.

7.00

-

Do Bożego Miłosierdzia za + męża i ojca Franciszka, za + rodziców, teściów, + rodzeństwo, za ++ z pokrewieństwa i dusze w czyśćcu cierpiące.

PIĄTEK, 6 sierpnia - Święto Przemienienia Pańskiego, I piątek miesiąca

7.00

-

Za ++ matki i ++ ojców, za + Dominika Honczia i za + Łukasza Wieczorek oraz w intencji wspólnoty modlitewnej Żywego Różańca,
III zakonu św. Franciszka oraz za Wspólnotę modlitewną  św. Michała Archanioła.    

Nabożeństwo do Najświętszego Serca Pana Jezusa

8.30

-

Odwiedziny chorych  / proszę chorych zgłosić telefonicznie /

15.00

-

Koronka do Bożego Miłosierdzia

SOBOTA, 7 sierpnia – I sobota m-ca

6.45

-

Adoracja Najświętszego Sakramentu, modlitwa różańcowa i spowiedź.

7.30

-

Msza Św. wynagradzająca za grzechy popełnione przeciwko Niepokalanemu Sercu Maryi i grzechy całego świata i o nawrócenie grzeszników.

13.00

-

Do Bożego Miłosierdzia, MBNP i Anioła Stróża o błogosławieństwo Boże i zdrowie w intencji rocznego dziecka Chrisa Leona i całej rodziny.

NIEDZIELA, 8 sierpnia – XIX NIEDZIELA ZWYKŁA 

  8.00

-

Za + męża, + syna, ++ rodziców, teściów, + dwóch braci, dwie bratowe i wszystkich ++ z pokrewieństwa. Nabożeństwo

10.00

-

Za + rodziców Helenę i Joachima, + dziadków i + Justynę.

11.15

-

Za + żonę i matkę Klarę, + rodziców i teściów i ++ pokrewieństwa.

 

 

·       W poniedziałek 2 sierpnia można uzyskać odpust Porcjunkuli związany z Matką Bożą Anielską z Porcjunkuli koło Asyżu.  

·       Okazja do sakramentu pokuty: codziennie przed Mszą św.

·       W tym tygodniu przypada pierwsza czwartek, piątek i sobota miesiąca.

·       Odwiedziny chorych w piątek 6 sierpnia-g.8.30. Proszę zgłosić chorych telefonicznie.

·       Intencja różańcowa na sierpień. Papieska intencja ewangelizacyjna: Aby Kościół otrzymał od Ducha Świętego łaskę i siłę do reformowania się w świetle Ewangelii.

·       Kolekta dzisiejsza na potrzeby parafii. Za tydzień kolekta diecezjalna.

·       Kancelaria: od poniedziałku do piątku zaraz po Mszy św. (tel.77 4643087)

·       Policja w trosce o bezpieczeństwo apeluje o czujność i o rozwagę. Szczególnie prosi o rozwagę i czujność osoby starsze. Cały apel jest w gablotce.