Rzymskokatolicka Parafia

p.w.  św. Mikołaja

w Ligocie Prószkowskiej

tel. 77 4643087

 

 

23 sierpnia 2015 r.

XXI NIEDZIELA ZWYKŁA

 

Refleksja

„Ucząc w synagodze w Kafarnaum Jezus powiedział: Kto spożywa moje Ciało i pije moją Krew, ma życie wieczne, a Ja go wskrzeszę w dniu ostatecznym. A spośród Jego uczniów, którzy to usłyszeli, wielu mówiło: Trudna jest ta mowa. Któż jej może słuchać?”.

Niedawno, w Święto Przemienienia Pańskiego, słyszeliśmy słowa św. Piotra: „Dobrze nam tu być!”. Wielu z nas mogłoby podpisać się pod tymi słowami, gdy myślimy o przychodzeniu na Mszę świętą. Dla niektórych pozostają one wciąż niedościgłym życzeniem, aby móc choć chwilę odetchnąć pełną piersią i nabrać przekonania, że życie nie jest aż tak ciężkie, jak nieraz o nim mówimy.

Czy jednak w chrześcijaństwie chodzi o dobre samopoczucie? Czy można praktyki modlitewne traktować jak tabletkę na poprawienie nastroju? Jezus przez Słowo i fakty z życia dotyka też trudnych miejsc w naszych sercach. Spotkanie z Nim czasami może wręcz zaboleć. Szczególnie wtedy, gdy próbujemy unikać niewygodnych spraw, relacji i nierozwiązanych konfliktów. Warto pamiętać o tym, że wewnętrzny trud, który się wówczas pojawia, jest przejściowy. Dobrze przeżyty prowadzi nas ku nawróceniu
i uzdrowieniu, więc koniec końców i tak lepiej się poczujemy.

Słowa Jezusa bywają trudne, gdy zapraszają do większego zaufania. Dopóki czujemy grunt pod stopami, potrafimy wiarę mniej lub bardziej zrozumieć, zaakceptować. Gdy przeczuwamy, że Chrystus kocha nas i chce naszego rozwoju przez pójście za Nim „w ciemno”, to niejednokrotnie się buntujemy, albo nawet wycofujemy, tak jak część uczniów w dzisiejszej Ewangelii.

W chrześcijaństwie to, co trudne, sprzyja naszemu rozwojowi. Nie trwajmy w duchowym przedszkolu chorobliwie przywiązani do dobrego samopoczucia.

 

 

 

PORZĄDEK  NABOŻEŃSTW 23.08 – 30.08.2015

 

 

 

NIEDZIELA, 23 sierpnia – XXI NIEDZIELA ZWYKŁA

 8.00

-

Za + męża i ojca Heinza, + rodziców, teściów + siostry i wszystkich ++ z pokrewieństwa. Nabożeństwo

10.00

-

Do Bożego Miłosierdzia i MBNP z podziękowaniem za odebrane łaski z prośbą o dalsze Boże błogosławieństwo, dary Ducha Świętego i zdrowie w intencji  Szymona Gambka z okazji 18 urodzin oraz w intencji całej rodziny.

11.15

-

Do Bożej Opatrzności i MBNP z podziękowaniem za odebrane łaski z prośbą o dalsze Boże błogosławieństwo, dary Ducha Świętego i zdrowie w intencji Julii i Marka Szymaniec  z okazji 1 rocznicy zawarcia sakramentu małżeństwa.

PONIEDZIAŁEK , 24 sierpnia

  7.00

-

Do Bożego Miłosierdzia za + męża, syna, rodziców z obu stron, + dziadków i wszystkich ++ rodziny.

WTOREK, 25 sierpnia

  7.00

-

Do Miłosierdzia Bożego MBNP z podziękowaniem za zdrowie z prośbą o dalszą opiekę.

ŚRODA, 26 sierpnia -
             Uroczystość
Najśw. Maryi Panny Częstochowskiej

  7.00

-

Do Matki Bożej Częstochowskiej z podziękowaniem za opiekę i łaski oraz z prośbą o dalsze błogosławieństwo Boże dla całej rodziny.

CZWARTEK, 27 sierpnia – św. Moniki

7.00

-

Do Bożego Miłosierdzia i MBNP z podziękowaniem za odebrane łaski z prośbą o dalsze Boże błogosławieństwo, dary Ducha Świętego i zdrowie w intencji Patryka Bober z okazji
18 urodzin oraz w intencji całej rodziny.

PIĄTEK, 28 sierpnia – św. Augustyna, biskupa i doktora Kościoła

7.00

-

Za + męża i ojca Kleofasa, syna Klemensa, córkę Monikę z mężem Bernardem, + rodziców, teściów, ++ z pokrewieństwa.

15.00

-

Koronka do Bożego Miłosierdzia

SOBOTA, 29 sierpnia -  Męczeństwo św. Jana Chrzciciela

7.00

-

Do Bożej Opatrzności MBNP z podziękowaniem za odebrane łaski z prośbą o dalsze Boże błogosławieństwo i zdrowie w intencji rodziny Schauder.

NIEDZIELA, 30 sierpnia – XXII NIEDZIELA ZWYKŁA

  8.00

-

Do Miłosierdzia Bożego o wieczne zbawienie za + rodziców  Barbarę i Konrada, siostrę Marię + dwóch braci i ++ z pokrewieństwa. Nabożeństwo

10.00

-

Do Bożej Opatrzności i MBNP oraz św. Franciszka z podziękowaniem za otrzymane łaski, szczególnie za łaskę powołania zakonnego z prośbą o dalsze błogosławieństwo
Boże, dary Ducha Świętego i zdrowie w intencji
siostry Marii Wolfgangi  Lier z okazji Diamentowego Jubileuszu Zakonnego.

11.15

-

Do MBNP z podziękowaniem za odebrane łaski z prośbą o dalszą opiekę Bożą i błogosławieństwo, dary Ducha Świętego i zdrowie w intencji Adriana i całej rodziny.

 

·       W środę UROCZYSTOŚĆ NAJŚWIĘTSZEJ MARYI PANNY CZĘSTOCHOWSKIEJ.

·       Okazja do spowiedzi świętej: Codziennie przed Mszą św. rano. oraz w niedzielę od 7.30 i od 9.30 oraz od 11.00 dla dzieci i młodzieży z okazji rozpoczęcia roku szkolnego i katechetycznego.

·       Kolekta dzisiejsza jest przeznaczona na potrzeby naszej parafii.
Za tydzień  - 30 sierpnia - kolekta  będzie przeznaczona na opłaty za wodę na cmentarzu i za śmieci.

·       Kancelaria parafialna w czasie wakacji  będzie czynna rano zaraz po Mszy św.

·       Diecezjalny Dzień Skupienia dla Róż Różańcowych odbędzie się w Sanktuarium Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej w Winowie 5 września 2015 r. o godz. 10.00.
W programie spotkania: konferencja o. Ludwika Mycielskiego OSB, okazja do sakramentu pokuty, adoracja Najświętszego Sakramentu, Eucharystia pod przewodnictwem bpa Pawła Stobrawy, spotkanie z Siostrami oraz wspólna modlitwa różańcowa. Zakończenie nabożeństwem rozesłania o. 15.00.

·       Bóg zapłać za modlitwy, ofiary i prace na rzecz naszego Kościoła.

 

Zapowiedzi przedślubne:

Filipowski Marek, Parafia Ligota Prószkowska    

Bąk Daniela, Parafia Górażdże                           zap. I

 

Bóg zapłać za sprzątanie kościoła.  Plan na wrzesień. 

5.09.

2015

Galla Barbara

Leja Elżbieta

Romanowska Krystyna

19.09.

2015

Klos Edyta

Lelek Gabriela

Stach Sabina

12.09.

2015

Domaradzka Róża

Wenzel Małgorzata

Domaradzka Maria

26.09.

2015

Bonczyk Anna

Schauder Aneta

Nocon Monika

 

Opowiadanie   -  Profesor i przewoźnik

Pewnego dnia jeden z najsławniejszych profesorów uniwersytetu, kandydat do nagrody Nobla, dotarł nad brzeg jeziora. Poprosił przewoźnika, by go wziął do swej łodzi na przejażdżkę po jeziorze. Dobry człowiek zgodził się.

Gdy byli już daleko od brzegu, profesor zaczął go wypytywać:

- Znasz historię?

- Nie!

- A więc jedna czwarta twego życia stracona.

- Znasz astronomię?

- Nie

- A więc dwie czwarte twego życia poszły na marne.

- Znasz filozofię?

- Nie

- A więc trzy czwarte twego życia są stracone.

Nagle niespodziewanie zaczęła szaleć okropna burza. Łódka na środku jeziora kołysała się jak mała łupinka orzecha. Przewoźnik przekrzykując ryk wiatru zapytał profesora:

- Umie pan pływać?

- Nie - odpowiedział profesor.

- A zatem całe pana życie jest stracone...

Jest wiele dróg, zazwyczaj bardzo pięknych i pociągających, które prowadzą do śmierci. Jedna jedyna droga jest drogą życia. To droga Boża. Nie trać nigdy z oczu tego, co jest rzeczywiście najważniejsze.